Programul FEST-FDR 2014

do do landSpectacole de excepţie, întâlniri, lansări de carte, evenimente de neratat. Pe scurt, cea de a doua săptămână a FEST FDR. Iată care este programul evenimentului care concentrează la Timișoara tot ce e mai bun în materie de teatru românesc și european.

Marţi, 10.06, ora 19, Sala Mare a TNTm

LES MÉFAITS DU TABAC – Concert en un acte (Despre efectul dăunător al tutunului – Concert într-un act) de A.P. Cehov, Johann-Sebastian Bach, Luciano Berio, Piotr Ilici Ceaikovski (Théâtre des Bouffes du Nord Paris)

 Miercuri, 11.06, ora 19, Sala 2 a TNTm

ŞARAIMAN, un spectacol de dans contemporan şi stand-up comedy (Teatrul Odeon Bucureşti şi Fundaţia perfoRM)

 Miercuri, 11.06, ora 22 și Joi, 12.05, ora 22, în Piaţa Victoriei

DO DO LAND, după o idee de Lewis Carroll (Grupo Puja, Spania)

 Joi, 12.06, ora 19, Sala 2 a TNTm

D’ALE NOASTRE de Gigi Căciuleanu (Teatrul Naţional București și Art Production)

Vineri, 13.06, ora 19, Sala 2 a TNTm

HAI IU IU NU HEY YOU YOU, concert remix-uri Maria Tănase (UNITER)

 Sâmbătă, 14.06, ora 19, Sala 2 a TNTm

PARALLEL de Ferenc Sinkó (GroundFloor Group şi Colectiv A, Cluj)

 Sâmbătă, 14.06, ora 22 și Duminică, 15.06, ora 22, în Piaţa Victoriei

LAZURD (Compania Senza Tempo, Spania)

 Duminică, 15.06, ora 19, Sala 2

MUZICA TEATRULUI NEXT GENERATION (Tibor Cári & The Theatre Fleas Orchestra)

 Luni, 16.06, ora 17, Piaţa Victoriei

GEOGRAFIA INUTIL de Peca Ştefan (Compania Erro, Brazilia)

 Luni, 16.06, ora 19, Sala 2

BEZNĂ DE MINĂ de Csaba Székely (Studioul Yorick şi Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Tompa Miklós”)

 Luni, 16.06, ora 22, Piaţa Victoriei

ULRO (Teatr Snów, Polonia)

 Marţi, 17.06, ora 17, str. Mărăşeşti

PILGRIMAGE (Teatr Snów, Polonia)

Marţi, 17.06, ora 18, Sala Mare a TNTm

RITORNO A CASA (Întoarcerea acasă) de Harold Pinter (Teatro Metastasio Stabile della Toscana, Italia)

 Marţi, 17.06, ora 21, Sala Mare a TNTm

ZIC ZAC, un spectacol de Andrea Gavriliu (UNATC și Godot Café-Teatru)