A început Festivalul Artelor Timișorene

Asociatia Timisoara Capitala Culturala Europeana > Noutăţi > Evenimente > A început Festivalul Artelor Timișorene

Afis FestivalCu un eveniment în… culori. Recitalul susţinut de Teo Milea și Amalia Gaiţă a deschis luni seara, prima ediţie a Festivalului Artelor Timișorene. Vreme de șase zile, artiști cu diferite modalităţi de exprimare răspund provocării de a se… arăta publicului timișorean într-un adevărat maraton de evenimente. Iată care este programul manifestării care dureză până în 15 iunie.

LUNI, 9 iunie 2014

Pavilionul din Parcul Botanic

11.00 – Fanfara Big Band
12.00 – concert formaţia Peregrinii
11.00 – 19.00 – pictură la șevalet – Liceul de Arte Plastice Timișoara
11.00 -13.00 – Atelier de Ikebana, Arta însufleţirii florilor – Asociatia Noua Acropolă
11.00 – 17.00 – Workshop de poezii si jocuri interactive pentru copii, puzzle cu poezii, concursuri – Asociatia Memoria Culturii
14.00 – 19.00 – artistii de la Balamuc/ loc de joaca s-altele – workshop – constructia unui tablou volumetric cu supereroi, realizat din carton recuperat, decupat, pictat si montat cu participarea trecatorilor.
17.00 – 19.00 – lectii de dans interactiv – tango argentinian si dans sportiv – Magnum VRD
18:00 – 20.00 – Atelier de pictura pe basorelief – Asociatia Noua Acropola

Strada Regimentul 5 Vanatori

11.00 – 19.00 – Expozitie grafica Facultatea de Arte si Design Timisoara

 

Str. Marasesti

11.00 – 19.00 – Ambulanta Culturala – workshopuri, ateliere, spectacole de teatru, statui umane, jonglerii, pantomima Casa de Cultura a Studentilor Timisoara
18.00 – 19.00 – Ansamblu de muzica de camera La Stravaganza (latino, jazz)

Parcul Copiilor

11.00 – 18.00 – Atelier de pictura pe ceramica

Gradina de Vara Capitol

20.00 – concert „Culori” cu Teo Milea si Amalia Gaita
21.00 – „Ce vezi”, spectacol de dans contemporan, distributie: Alina Stefan, Camelia Nedelcu, Dan Ianchis, Oana Vidoni, coregrafie Lavinia Urcan, muzica: Octavian Horvath, text: Matei Visniec,

MARTI, 10 iunie 2014

Pavilionul din Parcul Botanic

11.00 – 19.00 – pictura la sevalet Liceul de Arte Plastice Timisoara
11.00 – 17.00 – Workshop de poezii si jocuri interactive pt copii, puzzle cu poezii, concursuri – Asociatia Memoria Culturii
18:30 – 20.00 – workshop de fabricare a hartiei manuale si workshop de Ikebana – Asociatia Noua Acropola
14.00 – 19.00 – artistii de la Balamuc/ loc de joaca s-altele – constructia unui tablou volumetric cu supereroi, realizat din carton recuperat, decupat, pictat si montat cu participarea trecatorilor. Balamuc/ loc de joaca s-altele este grupul artistilor timisoreni Livia Coloji, Razvan Cornici si Ana Kun, specializat pe arta de tip lowbrow si ilustratie.
17.00 – 19.00 – lectii de dans sportiv pentru copii si tineri – Magnum VRD

Str. Regimentul 5 Vanatori

11.00 – 19.00 – Expozitie grafica Facultatea de Arte si Design Timisoara

 

Str. Marasesti
11.00 – 19.00 – Ambulanta Culturala – workshopuri, ateliere, spectacole de teatru, statui umane, jonglerii, pantomima Casa de Cultura a Studentilor

 

Sala Mare a TNTm
Spectacole de teatru in cadrul Festivalului European al Spectacolului – Festivalul Dramaturgiei Romanesti organizat Teatrul National Timisoara impreuna cu Primaria Municipiului Timisoara
19.00 – LES MÉFAITS DU TABAC – Concert en un acte (Despre efectul daunator al tutunului – Concert intr-un act) de A.P. Cehov, Johann-Sebastian Bach, Luciano Berio, Piotr Ilici Ceaikovski (Théatre des Bouffes du Nord Paris)

 

Parcul Copiilor
11.00 – 18.00 – Atelier de pictura pe ceramica
19.00 – 21.00 (amfiteatru) – Lectura poezie cenaclul Pavel Dan si concert de muzica folk cu trupa Phaser – Casa de Cultura a Studentilor

Sala Mare Teatrul German de Stat Timisoara

19.30 – Spectacolul „Cabaret” in regia lui Razvan Mazilu

Gradina de Vara Capitol

21.00 – Imaginarium – prezinta povestea Timisoarei de demult, intr-un spectacol de muzica si imagine prezentat de PEREGRINII, tinerii artisti hoinari. Atmosfera e cea a vechilor cinematografe din vremurile filmului mut – imagini inedite ale Timisoarei de acum o suta de ani proiectate pe ecranul cinematografului de vara, insotite de muzica LIVE din acea vreme, la pian si instrumente de suflat.
22.00 – film prezentat de Asociatia Pelicula Culturala – Mientras duermes (Sleep tight) | regia Jaume Balagueró

MIERCURI, 11 iunie 2014

Pavilionul din Parcul Botanic

11.00 – 19.00 – pictura la sevalet Liceul de Arte Plastice Timisoara
18.30 – 20.00 – workshop despre pictura pe basorelief (cu aplicare pe basoreliefuri reproducand descoperiri arheologice din Egiptul antic) – Asociatia Noua Acropola
14.00 – 19.00 – artistii de la Balamuc/ loc de joaca s-altele – constructia unui tablou volumetric cu supereroi, realizat din carton recuperat, decupat, pictat si montat cu participarea trecatorilor. Balamuc / loc de joaca s-altele este grupul artistilor timisoreni Livia Coloji, Razvan Cornici si Ana Kun, specializat pe arta de tip lowbrow si ilustratie.
18.00 – 19.00 – Spectacol Ansamblul de percutie Splash – Colegiul de arte Ion Vidu

Str. Regimentul 5 Vanatori

11.00 – 19.00 – Expozitie grafica Facultatea de Arte si Design Timisoara

Str. Marasesti

11.00 – 19.00 – Ambulanta Culturala – workshopuri, ateliere, spectacole de teatru, statui umane, jonglerii, pantomima Casa de Cultura a Studentilor

Sala Mare Teatrul German de Stat Timisoara

19.30 – Spectacolul „Cabaret” in regia lui Razvan Mazilu

Piata Victoriei

Spectacole de teatru in cadrul Festivalului European al Spectacolului – Festivalul Dramaturgiei Romanesti organizat Teatrul National Timisoara impreuna cu Primaria Municipiului Timisoara
22.00 – DO DO LAND, dupa o idee de Lewis Carroll (Grupo Puja, Spania)

Sala 2 a TNTm

SARAIMAN, un spectacol de dans contemporan si stand-up comedy (Teatrul Odeon Bucuresti si Fundatia perfoRM)

Parcul Copiilor

11.00 – 18.00 – Atelier de pictura pe ceramica
17.00 – 19.00 – lectii de dans interactiv pentru copii de 4-9 ani si show-uri demonstrative ale perechilor de performanta – Magnum VRD
19.00 – 21.00 – Coveruri, cantonete cu Amalia Preda, Razvan Grozavescu, Alex Pop, Andrei Pop, Eduard Niculescu, Bianca Mihaescu, Nicolae Hategan – Casa de Cultura a Studentilor

Gradina de Vara Capitol

20.00 – Remus Novac Band – jazz
21.00 – Sebastian Spanache Trio – jazz

Parcul Rozelor

21.00 – Spectacol Teatrul Maghiar ”Ai lav iu”

JOI, 12 iunie 2014

Pavilionul din Parcul Botanic

11.00 – 19.00 – pictura la sevalet Liceul de Arte Plastice Timisoara
14.00 – 19.00 artistii de la Balamuc/ loc de joaca s-altele – constructia unui tablou volumetric cu supereroi, realizat din carton recuperat, decupat, pictat si montat cu participarea trecatorilor. Balamuc / loc de joaca s-altele este grupul artistilor timisoreni Livia Coloji, Razvan Cornici si Ana Kun, specializat pe arta de tip lowbrow si ilustratie.
16.00 – 17.00 – Ansamblu de muzica de camera La Stravaganza (latino, jazz)
17.00 – 19.00 – Showuri si lectii de tango argentinian – Magnum VRD
18.30 – 20.00 – workshop despre civilizatiile precolumbiene si interpretarea calendarului Aztec, Workshop de pictura a calendarului aztec si a cutitului ritual aztec – Asociatia Noua Acropola

Str. Regimentul 5 Vanatori

11.00 – 19.00 – Expozitie grafica Facultatea de Arte si Design Timisoara

Str. Marasesti

11.00 – 19.00 – Ambulanta Culturala – workshopuri, ateliere, spectacole de teatru, statui umane, jonglerii, pantomima Casa de Cultura a Studentilor

Piata Victoriei

Spectacole de teatru in cadrul Festivalului European al Spectacolului – Festivalul Dramaturgiei Romanesti organizat Teatrul National Timisoara impreuna cu Primaria Municipiului Timisoara
22.00 – DO DO LAND, dupa o idee de Lewis Carroll (Grupo Puja, Spania)

Sala Mare Teatrul German de Stat Timisoara

19.30 – Spectacolul „Cabaret” in regia lui Razvan Mazilu

Parcul Copiilor

11.00 – 18.00 – Atelier de pictura pe ceramica
19.00 – 20.00 (amfiteatru) – piese de teatru pentru copii – Asociatia Teatru pentru Tine

Gradina de Vara Capitol

19.00 – teatru cu Trupa Thespis si stand-up comedy cu Grupul OZN – Casa de Cultura a Studentilor

Bastion

16.00 – Vernisaj expozitie de fotografie “Fototeca BJT, editia clasa scriitoare” scriitori romani in ipostaze cunoscute – locatie Cafe Text, Biblioteca Judeteana
20.00 – parada de moda cu tema „Folclor national” sustinuta de studentii Facultatii de Arte si Design Timisoara
21.00 – 22.00 – Concert Jais
22.00 – Milonga in strada – Magnum VRD

VINERI, 13 iunie 2014

Pavilionul din Parcul Botanic

11.00 – 19.00 – pictura la sevalet Liceul de Arte Plastice Timisoara
17.00 – 19.00 – lectii de dans interactiv – tango argentinian si dans sportiv – Magnum VRD
18.30 – 20.00 – workshop de Caligrafie japoneza, felicitari cu pasari maiestre- Asociatia Noua Acropola
11.00 – 19.00 – workshopuri, ateliere, spectacole de teatru, statui umane, jonglerii, pantomima – Casa de Cultura a Studentilor

Str. Marasesti

15.00 – Street Delivery (workshop-uri, concerte, teatru, dans, activitati culturale, sociale si civice)

Piata Balcescu – Liceul Grigore Moisil

10.00 – 18.00 – Summer fESt – in cadrul proiectului “Tinerii decid”! – strangere de fonduri pentru Clinica de Obstetrica si Ginecologie Bega

Piata Traian – Liceul W. Shakespeare

15.00 – 21.00 – Carnaval multicultural al Timisoarei – in cadrul proiectului “Tinerii decid”! promovarea cartierului Fabric si a tuturor etniilor din oras

Parcul Copiilor

11.00 – 18.00 – Atelier de pictura pe ceramica

Sala 2 TNTm

Spectacole de teatru in cadrul Festivalului European al Spectacolului – Festivalul Dramaturgiei Romanesti organizat de Teatrul National Timisoara impreuna cu Primaria Municipiului Timisoara
19.00 – HAI IU IU NU HEY YOU YOU, concert remix-uri Maria Tanase (UNITER)

Sala Mare Teatrul German de Stat Timisoara

19.30 – Spectacolul „Cabaret” in regia lui Razvan Mazilu

Gradina de Vara Capitol

20.00 – Spectacol Ansamblul de percutie Splash – Colegiul de arte Ion Vidu si Ansamblul de percutie Percutissimo – Universitatea de Vest, Facultatatea de Muzica
21.00 – Concert Theatre Fleas Orchestra

SAMBATA, 14 iunie 2014

Pavilionul din Parcul Botanic

11.00 – 19.00 – pictura la sevalet Liceul de Arte Plastice Timisoara
10.00 – 11.00 – Mini mini Reflex – dansuri pentru copii- Casa de Cultura Studentilor
11.00 – 12.00 – piesa de teatru „Povestea Scufitei Rosii” – Teatru pentru Copii si Tineret Merlin
11.00 – ateliere Asociatia Noua Acropla – workshop despre civilizatiile precolumbiene si interpretarea calendarului Aztec, workshop de pictura a calendarului aztec si a cutitului ritual Aztec
16.00 – 17.00 – ateliere Asociatia Noua Acropla – workshop despre pictura pe basorelief (cu aplicare pe basoreliefuri reproducand descoperiri arheologice din Egiptul antic) pentru adulti si ateliere de origami pentru copii
17.00 – 18.00 – Piesa de teatru pentru copii „Vrajitorul din Oz”- asociatia Noua Acropola
11.00 – 19.00 – workshopuri, ateliere, spectacole de teatru, statui umane, jonglerii, pantomima

Str. Marasesti

11.00 – Street Delivery (workshop-uri, concerte, teatru, dans, activitati culturale, sociale si civice)

Parcul Copiilor

11.00 – 18.00 – Atelier de pictura pe ceramica
17.00 – 19.00 – lectii de dans sportiv pentru copii – Magnum VRD

Piata Victoriei

Pe scena modulara vor avea loc spectacole de teatru in cadrul Festivalului European al Spectacolului – Festivalul Dramaturgiei Romanesti organizat de Teatrul National Timisoara impreuna cu Primaria Municipiului Timisoara
22.00 – LAZURD (Compania Senza Tempo, Spania)

Sala 2 a TNTm

19.00 – PARALLEL de Ferenc Sinkó (GroundFloor Group si Colectiv A, Cluj)

Sala Mare Teatrul German de Stat Timisoara

19.30 – Spectacolul „Faptasi” in regia lui Szabo K.Istvan

Gradina de Vara Capitol

19.00 – 21.00 – Concert sustinut de trupa de music hall a Casei de Cultura a Studentilor, cu Amalia Preda, Razvan Grozavescu, Alex Pop, Andrei Pop, Eduard Niculescu, Nicolae Hategan – Casa de Cultura a Studentilor

Sens giratoriu Piata Balcescu

21.00 – concert Filarmonica Banatul
Proiectii pe cladirile din zona pe toata durata concertului

DUMINICA, 15 iunie 2014

Pavilionul din Parcul Botanic

11.00 – 19.00 – pictura la sevalet Facultatea de Arte Plastice Timisoara
10.00 -11.00 Mini mini Reflex – dansuri pentru copii- Casa de Cultura Studentilor
11.00 – 12.00 – piesa de tearu „Ariciul” -Teatru pentru Copii si Tineret Merlin
11.00 – Ateliere Asociatia Noua Acropla – workshop de Caligrafie japoneza
16.00 – Ateliere Asociatia Noua Acropla – workshop despre pictura pe basorelief (cu aplicare pe basoreliefuri reproducand descoperiri arheologice din Egiptul antic) pentru adulti si ateliere de origami pentru copii
17.00 – 18.00 – Piesa de teatru pentru copii „Micul Print”- Asociatia Noua Acropola
11.00 – 19.00 – workshopuri, ateliere, spectacole de teatru, statui umane, jonglerii, pantomima – Casa de Cultura a Studentilor

Str. Marasesti

11.00 – Street Delivery (workshop-uri, concerte, teatru, dans, activitati culturale, sociale si civice)

Parcul Copiilor

11.00 – 18.00 – Atelier de pictura pe ceramica

Str. Alba Iulia

17.00 – 19.00 – lectii de dans, tango argentinian, dans sportiv – Magnum VRD

Piata Victoriei

Spectacole de teatru in cadrul Festivalului European al Spectacolului – Festivalul Dramaturgiei Romanesti organizat de Teatrul National Timisoara impreuna cu Primaria Municipiului Timisoara
22.00 – LAZURD (Compania Senza Tempo, Spania)

Sala 2 a TNTm

19.00 – MUZICA TEATRULUI NEXT GENERATION (Tibor Cári & The Theatre Fleas Orchestra)

Sala Mare Teatrul German de Stat Timisoara

19.30 – Spectacolul „Forma lucrurilor” in regia lui Cristi Juncu

Gradina de Vara Capitol

20.00 – 21.00 – concert de coveruri Casa de Cultura a Studentilor cu Bianca Mihaescu, Razvan Grozavescu si Nicolae Hategan
21.00 – concert Virgil Ianţu